22 października

W zatoczkach otoczonych trzcinami dumnie trwają czaple białe należące podobnie jak czapla siwa do rzędu brodzących. Nazwa łacińska Egretta alba przetłumaczona wiele wyjaśnia. Słowo egretta pochodzi od francuskiego aigrette co oznacza pęk piór, a łacińskie alba kolor biały. 

Te właśnie pióra były ozdobą kapeluszy elegantek i dla nich właśnie tysiące ptaków traciło życie. Dziś na szczęście populacja czapli białych w Europie i Polsce rośnie.

Pojawiają się u nas już późnym latem, ale jesienią tworzą już stada i bardziej manifestują swoją obecność. Są śnieżnobiałe i smukłe. Pełne gracji, nawet teraz jesienną porą zachwycają, ale chciałoby się zobaczyć je w okresie godowym. Wówczas bowiem na ich ramionach wyrastają ozdobne pióra, które niczym welon otaczają grzbiet. Osiągają długość około 45 cm i wyróżniają się, wydłużonymi na kształt włosów, promieniami. On ma ozdobne pióra zwisające poniżej ogona, ona wygląda nieco skromniej jak to ptasia samica… No i jeszcze czarny dziób, który fantastycznie kontrastuje z bielą piór. Cóż, nie zobaczymy tego jesienią, ani wytwornych piór, ani czarnego dzioba, który z czasem staje się żółty. Ale i tak jest co podziwiać…

czapla-biała_4

A może poczytasz więcej?